Невідкладна допомога при епілепсії

Консультує лікар-невролог дитячий, Галина Мендусь

Епілепсія- це хронічне захворювання головного мозку, що проявляється періодично виникаючими спонтанними епілептичними нападами у вигляді судом із розладами свідомості. Ступінь вираженості цих ознак коливається від генералізованих судом з залученням усіх м’язів до парціальних, що локалізуються в певній частині тіла, порушення свідомості від повного виключення до деякого оглушення.

Близько 500 млн людей у всьому світі живуть з епілепсією і щороку фіксується 2,4 млн нових випадків (за даними ВООЗ). В Україні налічується близько 100 тисяч людей з таким захворюванням. Це найчастіший хронічний розлад нервової системи.

Причиною епілепсії є підвищена вроджена чи набута готовність мозку до розвитку судом. Початку хвороби сприяють травми, перенесені інфекції, шкідливі фактори. Часто причина виникнення епілепсії залишається нез’ясованою. У ряді випадків епілепсія встановлюється в попередніх поколіннях родичів.

Прояви епілепсії різноманітні. Найбільш типовий великий судомний напад – падіння з раптовою втратою свідомості і тонічними (тіло напружується, витягується) або клонічними (багаторазове скорочення) або тоніко-клонічними судомами всього тіла. Приблизно у половині випадків судомному нападу передує період передвісників - так звана аура. Прояви аури різноманітні. Деякі хворі стають неспокійні, збуджені, відчувають ніби ”подих вітру”, інші можуть відчувати запаморочення, озноб або жар, повзання мурашок по шкірі, страх у грудях, прискорене серцебиття, можливі зорові і слухові галюцинації. Іноді хворий починає виконувати одноманітні автоматичні рухи - чухатися, тупцювати на місці, кружляти, перебирати речі навколо себе.

Як виглядає епілептичний напад?

Людина раптово падає, все його тіло напружується потім починається мимовільне скорочення м’язів. У деяких хворих судоми супроводжуються криками та хрипінням, можлива слинотеча або виділення піни з рота, до кінця нападу нерідко відбувається самовільне сечовипускання. Це класична картина епілептичного нападу. Іноді напади можуть починатися і не так різко, трапляється, що хворий встигає зайняти зручне положення до настання судомної фази. Зручне в даному випадку лежаче, в якому імовірність травмування найнижча.

Одним із видів епілепсій є абсансна епілепсія під час якої свідомість зникає, хворий неосмислено дивиться в одну точку, не реагує на зовнішні подразники, оклики, іноді різко скорочуються або розслабляються м’язи тіла. Ще один різновид – атонічна епілепсія, під час якої хворий різко втрачає свідомість і падає, м’язи при цьому повністю розслабляються. Її часто плутають з непритомністю.

Завершується епілептичний напад припиненням судомних скорочень м’язів, свідомість відновлюється. В більшості випадків хворий відчуває значну втому і засинає. Часто сон наступає не приходячи до свідомості. І лише в рідких випадках після нападу одразу настає ясна свідомість.

Після епілептичних нападів завжди настає повна амнезія. Лише зрідка пацієнт фрагментарно пам’ятає про напад, що відбувся.

Перша допомога при епілептичному нападі

Якщо хворий, що страждає на епілепсію, під час нападу лежить на траві або м’якому підлоговому покритті і поруч немає гострих кутів то краще його не чіпати до того моменту коли судоми припиняться. Якщо навколишня обстановка становить загрозу травмування, то необхідно спробувати створити цю безпеку. Зокрема, особі, яка знаходиться на бетонній підлозі можна притримати голову, а краще підкласти м’яке (куртка, светр, рушник, подушка) під голову, щоб запобігти травмуванню. Також необхідно звільнити дихальні шляхи (розстібнути комір, краватку) та повернути хворого на бік. Спостерігайте за тривалістю нападу і типом рухів. Ці характеристики допоможуть лікарю у діагностиці.

Забороняється переміщати хворого під час нападу. Виняток становлять фактори, що загрожують життю і здоров’ю (гострі кути, вода, електроприлади, відкритий вогонь, нагрівальні прилади, тощо).

Ні в якому випадку не намагайтеся розтиснути напружені щелепи, поставити між ними сторонні предмети (ложку, вилку, олівець), діставати язик з метою запобігання його западінню. Це не лише не принесе користі, але й може завдати шкоди, травмувати, зламані зуби можуть потрапити в дихальні шляхи. Язик це теж м’язовий орган, і він теж напружується під час судомного нападу та скорочується, збиваючи слину в піну, яка виділяється з рота. Не намагайтесь силою свого тіла стримати судоми, це неможливо. Інколи після такої “допомоги” хворим на епілепсію доводиться лікувати вивихи та переломи.

Коли потрібно викликати швидку?

У більшості випадків епілептичний напад не є невідкладним станом і не потребує виклику швидкої медичної допомоги. Після нападу свідомість відновиться. Хворого краще доправити із супроводом додому або передати під нагляд родичів/близьких.

Обов’язково телефонуйте 103 якщо:

1)напад виник вперше в житті (про це можуть повідомити родичі, друзі які були поруч) або наявні супутні обтяжуючі захворювання (наприклад цукровий діабет);

2)напади триває більше 5 хвилин;

3) судомні напади є значно вираженими і повторюються настільки часто, що хворий не встигає прийти до свідомості (на відміну від серії нападів між якими свідомість періодично відновлюється);

4) коли хворий отримав травму під час нападу;

5) коли судоми відбуваються у дитини чи вагітної жінки.

З чим диференціювати?

Нерідко судомний напад плутають з істеричним нападом або афективно-респіраторним розладом. Останні два стани, на відміну від епілептичного нападу, трапляються внаслідок яскраво виражених емоційних реакцій і найчастіше в присутності близьких (“театр існує лише в присутності глядачів”). Страх, образа, незадоволення, інколи сильний больовий подразник – це часті причини, що провокують істеричний або афективно-респіраторний напад. Останній триває до кількох хв, а істеричний напад може тривати і кілька годин, з поверненням до звичайного життя, на відміну від епілептичного нападу, який триває кілька хвилин, після нього виникає оглушення, сонливість і амнезія.

  На завершення хочу побажати усім міцного здоров’я. З вами була лікар-невролог дитячий Галина Мендусь.